Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Charakterystyka drewna świerkowego
Drewno świerkowe stanowi, obok sosnowego, jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych dziś w budownictwie i przemyśle drzewnym w naszym kraju. Za wyborem właśnie tego surowca przemawia jego wiele walorów, w tym przystępna cena. Jakie są jeszcze cechy charakterystyczne drewna świerkowego? Spróbujemy wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.
Cechy i wygląd drewna świerkowego
Drewno świerkowe jest surowcem miękkim i lekkim, łatwo poddającym się obróbce. Jego atutami są też trwałość i wytrzymałość. Materiał ten można malować i lakierować, nie nastręcza też żadnych problemów przy klejeniu. Optymalnym wiekiem dla drewna świerkowego jest 80-120 lat. Głównym zapleczem tego gatunku w naszym kraju są lasy iglaste, w których rośnie świerk pospolity. Poza południową Polską i rejonem Suwalszczyzny występuje on również w Rosji i krajach skandynawskich. Wysokość tych drzew nie przekracza zwykle 50 metrów, średnica ich pni sięga 1,5 metra. Świerki pospolite mają jasny kolor, czasem biały. Gatunek ten charakteryzuje się również regularnym rozmieszczeniem sęków. Drewno świerkowe łatwo poddaje się suszeniu, jednak niekiedy może dochodzić do jego pękania podczas tego procesu. W przypadku obróbki skrawaniem należy zachować ostrożność ze względu na występujące sęki, z kolei do gięcia kwalifikuje się tylko młode drewno tego gatunku.
Wykorzystanie drewna tego gatunku
Jak już było wspomniane, drewno świerkowe jest powszechnie wykorzystywanym materiałem budowlanym oraz cenionym surowcem w przemyśle drzewnym i papierniczym. Produkuje się z niego deski, kantówki i tarcicę. Świetnie sprawdza się przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych budynków, również tych znajdujących się pod ziemią czy pod wodą. Ten rodzaj drewna litego stosowany jest także przy produkcji mebli (np. stołów). Jak zapewnia nasz ekspert z firmy LIMBOR:
meble i inne wyroby wykonane z tego materiału są wytrzymałe i bardzo trwałe, a do tego reprezentują najwyższy poziom estetyki. Drewno świerkowe jest surowcem, pod który chętnie się sięga w pracach wykończeniowych, wykonuje się z niego m.in. podłogi, schody, półki, listwy, płyty oraz sklejkę. W takim wydaniu świerk nadaje wnętrzom elegancki, niepowtarzalny wygląd. Drewno świerkowe znajduje też zastosowanie przy aranżacji przestrzeni na zewnątrz – w ogrodach czy na tarasach. Może być też dobrym (i ekologicznym) materiałem opałowym. W przemyśle jest wykorzystywane do produkcji pudeł i skrzyń, ale także do wytwarzania celulozy, czyli produkcji papieru. Mniej znanym obszarem jego stosowania jest produkcja instrumentów smyczkowych, choć tu raczej prym wiodą inne gatunki niż nasz świerk pospolity. Inną wartą wspomnienia ciekawostką jest fakt, że z igieł i młodych gałązek świerkowych jest wytwarzane piwo. Na koniec nie sposób nie przypomnieć, że drzewka świerkowe jako choinki bożonarodzeniowe każdego roku tworzą w naszych domach wyjątkowy świąteczny klimat.
Cena drewna świerkowego
Za świerkowe drewno z tartaku trzeba dziś zapłacić około 300 złotych, mniej zapłacimy za drewno stricte opałowe lub kominkowe – średnio około 100-200 złotych za metr sześcienny drewna okrągłego. Tu dostępne są również miksy rożnych gatunków. Zdecydowanie wyższą cenę ma świerk spełniający wymogi drewna konstrukcyjnego, taki zakup będzie kosztował już około 1200-1300 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana