Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Budowa i zasady działania pompy hydraulicznej
Pompa hydrauliczna jest urządzeniem wykorzystywanym w hydraulice siłowej, zasilającym olejem napęd hydrauliczny. Przepływ oleju odbywa się pod wysokim ciśnieniem przy jednoczesnej równomierności strumienia. Aby pompa spełniała daną funkcję, musi posiadać określoną budowę.
Budowa pompy
To, z jakich elementów zbudowana jest pompa hydrauliczna, w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Na rynku jest dostępnych kilkanaście różnych rodzajów pomp. Na przykład pompa hydrauliczna zębata o zaziębieniu zewnętrznym, jak sam nazwa wskazuje, składa się z dwóch kół zębatych, które są osadzone jak najciaśniej w korpusie. Koła zębate obracając się, zagarniają ciecz znajdującą się w komarze ssawnej do przestrzeni międzyzębatych. Następnie ciecz jest transportowana do komory tłocznej. Ten rodzaj pompy hydraulicznej ma stałą wydajność i cechuje się prostą konstrukcją oraz dużą niezawodnością. Natomiast pompa hydrauliczna wielotłoczkowa składa się z kilku bądź kilkunastu małych pomp tłokowych, które są umieszczone w jednym korpusie. Dodatkowo wśród pomp wielotłoczkowych możemy znaleźć pompy promieniowe oraz osiowe. Tłoczki pompy, które są umieszczone w korpusie, opierają się bądź na pochylonej tarczy lub w przypadku pomp osiowych na mimośrodkowym pierścieniu, w pompach promieniowych. Pompy wielotłoczkowe nie posiadają zaworów. Ich rolę odgrywa tarcza rozdzielcza bądź wałek rozdzielczy.Zasady działania pompy
Działanie pompy hydraulicznej w dużej mierze opiera się na przemianie energii mechanicznej, która jest dostarczana przez silnik napędowy, spalinowy bądź elektryczny, w energię hydrauliczną – dowiadujemy się w firmie BIPROMASZ z Bydgoszczy.Urządzenie hydrauliczne wymaga zasilania olejem o wysokim ciśnieniu oraz dużej równomierności strumienia. M.in. taki charakter tłoczenia posiadają pompy wyporowe rotacyjne łopatkowe, śrubowe, zębate, a także pompa wielotłoczkowa promieniowa oraz osiowa. Jeszcze inną budowę będzie miała hydrauliczna pompa łopatkowa, która składa się z łopatek osadzonych w wirniku. Łopatki zagarniają ciecz z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej, aby przenieść ją do komory tłocznej pompy. W przypadku hydraulicznej pompy śrubowej transport cieczy odbywa się poprzez obroty ślimakowej śruby. Ciecz, która jest zamknięta w przestrzeniach między korpusem pompy a ślimakiem, jest przenoszona do tłocznej pompy. Sama pompa śrubowa już nie posiada zaworów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana