Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Budowa i działanie pompy ciepła
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które pozwala ogrzać dom i wodę użytkową. Większość energii pozyskują one ze źródeł odnawialnych. Dzięki swojej wyjątkowej budowie pracują niemal niezawodnie – nawet przy ujemnych temperaturach. Pompy ciepła mogą pobierać energię z gruntu, powietrza lub wody. Czym charakteryzują się pompy ciepła? Co warto wiedzieć o ich budowie i działaniu?
Budowa pompy ciepła
Pompa ciepła składa się sprężarki, parownika, skraplacza i zaworu rozprężnego. Owe elementy tworzą podstawowy skład obiegu chłodniczego – to tutaj czynnik roboczy (chłodniczy), odbierając energię z otoczenia dzięki różnicy temperatur, wrze i odparowuje.
Budowa pompy ciepła ma niebagatelny wpływ na efektywność jej działania. W niektórych, nowszych modelach znajdują się dodatkowe rozwiązania techniczne, np. przechładzacze (pośrednie wymienniki ciepła), które wstępnie podgrzewają czynnik chłodniczy na wejściu do sprężarki.
Sprężarka jest zdecydowanie najważniejszym elementem układu chłodniczego. Dzięki niej pompa ciepła funkcjonuje sprawnie i efektywnie. Nowoczesne pompy ciepła (szczególnie typu powietrze-woda) dysponują specjalnymi sprężarkami inwenterowymi.
Producent instalacji automatyki przemysłowej Everesti z Piaseczna dostarcza klientom profesjonalne pompy ciepła, urządzenia teletechniczne czy służące do uzdatniania wody.
Działanie pompy ciepła
Pompy ciepła nie istniałyby bez czynnika roboczego, który odbiera energię z pobliskiego otoczenia. Krąży on po obiegu. Podwyższenie jego parametrów następuje w sprężarce, w której wzrasta jego temperatura i ciśnienie. W jednym z wymienników ciepła, skraplaczu (istnieje również parownik, w którym następuje przekazanie energii ze środowiska do czynnika chłodniczego) gorący czynnik chłodniczy jest skraplany. Wtedy oddaje ciepło i trafia do zaworu rozprężnego.
Ciepło, jakie otrzymywane jest z czynnika roboczego, można spożytkować do zasilenia instalacji grzewczej (szybki sposób na ogrzanie budynku mieszkalnego) lub uzyskanie ciepłej wody użytkowej.
Większość pomp ciepła można podłączyć również do innych domowych instalacji, np. systemów fotowoltaicznych i wentylacji mechanicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana