Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Błędy popełniane przy budowie kominów systemowych
Kominy systemowe to nowoczesne rozwiązanie w branży grzewczej, które jest alternatywą dla tradycyjnych, murowanych konstrukcji. Są szczególnie zalecane przy ogrzewaniu gazowym. Kominy systemowe składają się z gotowych elementów stalowych, w związku z czym ich zbudowanie jest szybkie i proste. A jakie są najczęstsze błędy popełniane w trakcie prac? Czytaj dalej!
Czym są kominy systemowe?
W zależności od rodzaju ogrzewania w domu powinno stosować się określone rodzaje kominów. Piece węglowe i drzewne charakteryzują się wysoką temperaturą spalania i to właśnie z tego powodu do budowy kominów powiązanych z nimi od lat wykorzystuje się cegłę, od kilku lat sukcesywnie wdrażane są programy niskiej emisji zanieczyszczeń, a kotły węglowe nowej generacji (5 klasy) znacznie różnią się parametrami pracy od dotychczas stosowanych. Zarówno do tych kotłów, jak i do nowoczesne pieców gazowych i olejowych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stalowych wkładów i kominów kwasoodpornych.
Powstanie kominów systemowych było pewnego rodzaju panaceum na odwieczną dychotomię gorących i żrących spalin. Są rozwiązaniem wysoce uniwersalnym pod względem użytych materiałów, lekkości konstrukcji i możliwości zastosowań – wyjaśnia cel powstania kominów systemowych ekspert z firmy Komin-Flex.
Budowa komina systemowego jest szybkim i prostym zadaniem. Kominy takie składają się z prefabrykowanych stalowych elementów przewodów kominowych, a w przypadku kominów dwuściennych wzmocnionych dodatkową izolacją z wełny mineralnej.
Najczęstsze błędy podczas budowy kominów systemowych
Mimo, iż sam proces stawiania komina systemowego jest szybki i niezbyt skomplikowany, istnieje możliwość popełnienia kilku zasadniczych błędów, które mogą skutkować nieprawidłowym odprowadzaniem spalin z kotła. Do najczęstszych błędów podczas budowy tego rodzaju kominów można zaliczyć:
błędny dobór rodzaju komina do kotła – aby praca komina systemowego była prawidłowa, musi on zostać dopasowany do warunków, w których będzie eksploatowany na co dzień. Istotne jest tutaj odpowiednie dobranie średnicy wkładu,
nieodpowiednie umiejscowienie komina – komin nie powinien opierać się o stropy i dotykać palnych elementów konstrukcji i pokrycia dachowego,
brak ocieplenia komina – niezaizolowany komin może być powodem strat ciepła,
zbyt krótki przewód – wysokość komina względem dachu powinna być dokładnie odmierzona i znajdować się w projekcie budynku. Parametr ten zależy od wysokości drzew oraz dachów innych budynków w sąsiedztwie.
Kominy systemowe to rozwiązania uniwersalne, szybkie i proste w montażu. Podczas ich budowy warto jednak pamiętać o podstawowych błędach, których dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu pracy można uniknąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana