Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Bezwibracyjne i wibracyjne zabezpieczanie wykopów
W związku z szybko rozwijającymi się miastami ogranicza się możliwości prowadzenia prac budowlanych w ich centrach. Wykonawcy coraz częściej muszą zabezpieczać takie roboty na różne sposoby. Obecnie dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa prowadzonych prac w dwóch technologiach. Pierwsza z nich polega na wierceniu, zaś druga odbywa się przy pomocy profili stalowych oraz nazywa się ją bezwibracyjną.
Dlaczego zabezpiecza się wykopy?
Ze względu na siły, które powodują osuwanie się skarp, należy zabezpieczyć plac budowy we właściwy sposób. Zapewni to bezpieczeństwo wszystkim pracownikom znajdującym się na terenie prac oraz inwestorowi, który uniknie dodatkowych kosztów związanych z naprawą powstałych uszkodzeń – mówi pracownik firmy PRI.
Osuwiska najczęściej powstają tam, gdzie występują intensywne aktywności urbanistyczne. Duży ruch samochodów, bliskość szlaku kolejowego lub nieduża odległość od startujących samolotów może spowodować osunięcie się gruntu.
Dla bezpieczeństwa stosuje się zabezpieczenia wykopów. W tym celu używa się ścianek berlińskich, szczelnych lub palisad typu CFA. Elementy te można połączyć z innymi technologiami, na przykład ścianami gwoździkowymi czy szczelinowymi. Samą technikę dobiera się w zależności od panujących w otoczeniu warunków, takich jak lokalizacja czy rodzaj pobliskich akwenów.
Czym jest bezwibracyjne i wibracyjne zabezpieczenie wykopów?
Najpopularniejszą metodą zabezpieczania wykopów jest obecnie wwibrowywanie. To najtańszy sposób na wykonanie ścianki, jednak powoduje on duży hałas oraz wzmożone wibracje. Nie są one szczególnie groźne, kiedy znajdują się w dalszej odległości od skupiska mieszkańców, natomiast, jeżeli drgania są zbyt intensywne, to mogą doprowadzić do zawalenia się budowli, które są w złym stanie technicznym.
Bezwibracyjne metody zabezpieczenia wykopów są niestety zdecydowanie droższe niż wibracyjne, jednak ich wykorzystywanie jest zalecane w centrach miast. Wtedy pracom nie towarzyszy zbytni hałas ani drgania. Same czynności należy wykonywać powoli, ponieważ zbyt szybkie tempo może doprowadzić do uszkodzenia zabezpieczenia wykopu.
Która metoda zabezpieczania wykopów jest najlepsza?
Niezależnie od sposobu prowadzenia inwestycji, należy ją w odpowiedni sposób chronić. Nie można stwierdzić, która metoda ochrony jest lepsza. Zarówno wibracyjne, jak i bezwibracyjne zabezpieczanie wykopów mają swoje plusy i minusy. Natomiast decyzja, na który sposób się zdecydować, powinna zostać podjęta już na poziomie planowania inwestycji. W ten sposób można oszacować potrzebny budżet.
Z punktu widzenia inwestora, im taniej można przeprowadzić zabezpieczenie wykopów, tym lepiej. Jednak nie w każdej sytuacji istnieje możliwość dokonania wyboru najtańszej z opcji. W ciasno zabudowanych miejscach jedyną możliwością staje się bezwibracyjne zabezpieczenie wykopów. Na odległych terenach, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, można dokonywać wierceń bez obaw o otoczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana