Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Beton architektoniczny w aranżacjach ogrodowych
Nowoczesne aranżacje ogrodowe są wykonywane przy użyciu wielu materiałów, dobrze znanych z innych zastosowań. Jednym z przykładów może być szerokie wykorzystywanie betonu architektonicznego. Jest on ceniony nie tylko za niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny wygląd, ale również za świetne właściwości użytkowe oraz swobodę, z jaką można z niego wykonywać różne akcesoria przydatne w urządzaniu ogrodów.
Beton architektoniczny – niezastąpiony materiał na elementy do wystroju ogrodu
Dobrze urządzony ogród to nie tylko dobre rozplanowanie przestrzeni i właściwy dobór roślin, ale również wiele elementów użytkowych i dekoracyjnych. Akcesoria pozwalające na wyposażenie ogrodu we wszystkie potrzebne udogodnienia, ciekawe wyeksponowanie poszczególnych roślin czy też wprowadzenie do ogrodu wody mogą być wykonane z różnych materiałów. Tradycyjnie używano w tym celu różnych gatunków kamienia naturalnego i drewna. W nowoczesnych ogrodach wykorzystuje się także nowe – w kontekście aranżowania ogrodu – propozycje, takie jak rozmaite gatunki wysokojakościowej stali czy bardzo modny beton architektoniczny – wyjaśnia przedstawiciel firmy New Garden Style, która specjalizuje się w dostarczeniu elementów do urządzania ogrodów.
Beton przez wiele lat był kojarzony gównie z masywnymi i solidnymi formami – elementami nośnymi budynków, konstrukcjami mostowymi czy wiaduktami, a także nawierzchnią dróg i krawężnikami, kostką brukową oraz płytami chodnikowymi. Struktura używanego w takich zastosowaniach materiału nie była zbyt ładna – chropowata, nie zawsze równa powierzchnia i nieatrakcyjny kolor. Podejście do betonu uległo jednak zmianie wraz z wprowadzeniem mieszanek wykonanych z drobniejszego kruszywa, o bardziej gładkiej i regularnej powierzchni. Nowe gatunki zaintrygowały architektów, którzy coraz częściej zaczęli eksponować surowe, niewykończone tynkiem czy panelami elewacje z betonu. Z czasem materiał trafił również do wnętrz, stając się ozdobą nowoczesnych willi i loftów.
Oszałamiająca kariera betonu architektonicznego, bo taką nazwą zaczęto określać mieszanki o specjalnym składzie, sprawiła, że zyskał on rzesze zwolenników również jako element aranżacji ogrodowych. Surowa, szara powierzchnia okazała się nie tylko świetnym tłem dla roślin, ale także znakomitym materiałem na wykonywanie rozmaitych dekoracji. Beton jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, nasłonecznienie czy uszkodzenia mechaniczne, zrobione z niego elementy odznaczają się więc dobrą trwałością i nieodpartym urokiem. Wielkim plusem są zróżnicowane odcienie szarości, jakie można uzyskać przy wykonywaniu poszczególnych fragmentów.
Jakie elementy aranżacji ogrodu mogą być wykonane z betonu architektonicznego?
Ilość możliwych zastosowań betonu architektonicznego w ogrodzie jest bardzo duża. Materiał jest często wykorzystywany do obkładania elewacji budynku, a także elementów małej architektury. Wykonuje się z niego elementy ogrodzeń i murków, zarówno w postaci dużych monolitów, jak i betonowych płyt ogrodowych, które mogą być mocowane na fasadach czy murach. Duże fragmenty ułożone na powierzchni ścian czy innych konstrukcji nadają ogrodowi nowoczesny charakter i dobrze komponują się z intensywną zielenią roślinności.
Beton architektoniczny jest używany do budowy schodów ogrodowych. Materiał sprawdza się zarówno na schodach będących elementem innych obiektów, np. na schodkach prowadzących na taras czy do altany, jak i do wykończenia ogrodowych ścieżek i przejść. Elementy schodów z betonu architektonicznego są dostępne w postaci gotowych stopni, które mogą stać się wykończeniem schodów wykonanych ze zwykłej, tańszej mieszanki betonowej, a nawet konstrukcji metalowych, kamiennych czy opartych bezpośrednio na gruncie.
Pyty z betonu architektonicznego sprawdzą się znakomicie jako elementy posadzek na tarasach, miejscach specjalnie przeznaczonych do wypoczynku, czy na podłogach altan, wokół ogrodowych basenów i jako elementy ścieżek.
Wielką zaletą płyt betonowych jest to, że są one dostępne w różnych formach, dając możliwość dodatkowego uatrakcyjniania aranżacji, z pomocą mniej regularnych kształtów. Znakomicie prezentują się także betonowe elementy 3D, które mogą być wkomponowane w inne obiekty, lub stanowić samodzielne dekoracje.
Stosunkowo nowatorskim zastosowaniem jest używanie w aranżacjach ogrodowych mebli betonowych. Z betonu architektonicznego wykonuje się ławki, ławy i stoliki. Można znaleźć również betonowe elementy uzupełniające wystrój w postaci donic, mis, a nawet lamp. Betonowe donice ogrodowe można wykonać w całości jako formy monolityczne z dnem lub bez dna albo ułożyć donice z pojedynczych płyt betonowych o fakturze gładkiej lub porowatej. Beton architektoniczny ma również możliwość uzyskania barwy bielonej, czarnej czy antracytowej dzięki dodaniu odpowiednich pigmentów na etapie produkcji.
Elementy aranżacji ogrodowych z betonu mają również tę zaletę, że dobrze łączą się z innymi materiałami, nadając im nowoczesny charakter. Przykładem tego rodzaju zestawień może być beton z drewnem, kamieniem naturalnym czy kruszywem. Bardzo nowoczesny i minimalistyczny charakter betonu architektonicznego może stanowić świetny kontrast dla bogatej struktury drewna, rozmaitości drobniejszego żwiru, czy naturalnych kamieni ozdobnych. Beton wygląda również znakomicie w zestawieniu ze stalą nierdzewną albo kortenową, a także ze szkłem, w postaci dodatków takich jak balustrady oraz z dużymi taflami przeszkleń często używanymi we współczesnych budynkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana