Stylowe latarnie do ozdobienia osiedli mieszkaniowych

System oświetlenia ulic, parków, osiedli i ogrodów powinien być nie tylko funkcjonalny i zapewniać wygodę korzystania z danej przestrzeni. Lampy uliczne automatycznie przyciągają wzrok i mają niemały wpływ na ogólną estetykę okolicy. Dobrym wyborem przy planowaniu oświetlenia w przestrzeni miejskiej będą lampy stylizowane na zabytkowe latarnie najsłynniejszych miast Europy.

latarnie

Londyńskie latarnie na polskim osiedlu

Jednym z producentów stylizowanych latarni na polskim rynku jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Uni-Arcz. W ofercie firmy, poza ogromnym wyborem elementów małej architektury (czyli między innymi ławek, donic, stojaków rowerowych), znajdziemy również osiem modeli latarni, które swoim kształtem nawiązują do prawdziwych latarni obecnych w zabytkowych dzielnicach siedmiu pięknych europejskich miast: Paryża, Rzymu, Wenecji, Mediolanu, Madrytu, Wiednia oraz dwa modele londyńskie. Wszystkie egzemplarze wykonywane są z wysokiej klasy żeliwa.

Dlaczego żeliwo?

Żeliwo jest stopem doskonale znanym wszystkim tym, którzy dużo czasu spędzają w kuchni – wykonuje się z niego między innymi wysokiej klasy naczynia, takie jak garnki, patelni i brytfanny. Wytwarzane jest poprzez stopienie stali z węglem oraz szeroką gamą innych pierwiastków, takich jak mangan i fosfor. Powstaje z nich materiał, odznaczający się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, wysokie i niskie temperatury oraz korozję powodowaną przez nadmiar wilgoci w powietrzu. Ponadto żeliwo jest bardzo plastyczne i daje ogromne możliwości formowania z niego rozmaitych kształtów. To wszystko czyni z niego idealny materiał na lampy uliczne, charakteryzujące się bardzo dużą różnorodnością detali.

Parametry lamp

Każdy model posiada odmienne parametry, taki jak wysokość całkowitą, wysokość punktów świetlnych, ilość punktów, waga czy średnica podstawy. Przy wyborze lampy warto zwracać uwagę na te parametry, gdyż mają one duże znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności urządzenia i tego jak będzie komponować się z otoczeniem. Dla przykładu wysoka na 10 metrów lampa londyńska z racji faktu, że źródło światła zawieszone jest na wysokości 8,5 metra, będzie oświetlać znacznie większy obszar, niż lampa wiedeńska, która osiąga wysokość zaledwie 3,5 metra. Z drugiej strony lampa londyńska kompletnie nie sprawdzi się na osiedlu niskich domów jednorodzinnych, gdyż z łatwością zdominuje otoczenie, odwróci uwagę od samych domów, która mają być głównym elementem krajobrazu.