Schody do nowoczesnych wnętrz. Co jest teraz na czasie?

Trendy w architekturze wnętrz wciąż się zmieniają, zmieniają się dominujące style i materiały, które najchętniej wybieramy. Od pewnego czasu obserwujemy jedną niezmieniającą się tendencję: projektując, urządzając i wyposażając wnętrza, staramy się, aby wszystko było spójne, łącznie z elementami, które kiedyś miały być dla nas po prostu funkcjonalne. Takim elementem są między innymi schody. Przyjrzymy się, jakie schody wewnętrzne są dziś na czasie.

Schody do nowoczesnych wnętrz

Minimalizm

W nowoczesnych wnętrzach bez wątpienia króluje dziś minimalizm. Wolimy ściany pomalowane jednolitym kolorem niż wzorzyste tapety, monochromatyczne wykładziny na całej powierzchni podłogi, a nie zestawy zdobionych dywaników, meble o prostej formie zamiast rzeźbionych kredensów itp. Ten sam trend dotyczy schodów. Stawiamy na schody z elementami o minimalistycznej formie; schody drewniane bez zbędnych dodatków.

Industrializm

Jednym z obowiązujących trendów, który łączy się z tym opisanym powyżej, jest styl industrialny. Chętnie wybieramy minimalistyczne schody z balustradami ze stali nierdzewnej lub schody z balustradami całoszklonymi ze stalowymi elementami łączącymi, wykończeniami. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Wróblewski Design z Kalisza, we wnętrzach domów i mieszkań unikamy jednak schodów z metalowymi stopniami – mimo wszystko wolimy schody drewniane, stopnie drewniane. W stylu industrialnym dominują ciemne barwy; jak sugeruje nazwa trendu, nawiązuje on do budownictwa przemysłowego, a tam raczej unikamy bieli i pasteli. Przeciwieństwem tego stylu jest styl skandynawski, gdzie właśnie biel jest dominująca.

Styl skandynawski

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, mamy dziś też modę na styl skandynawski i dotyczy on całych wnętrz (zresztą nie tylko). Schody do wnętrz w stylu skandynawskim utrzymane są w jasnych kolorach; przeważnie jest to biel lub różne delikatne, przede wszystkim chłodne odcienie. Inna tendencja: schody drewniane z drewnianymi balustradami z uwypukloną strukturą drewna, bez kryjących farb i lakierów. To schody, które wyglądają, jakby były wykonane z „nagiego”, jasnego drewna. Wiele osób styl skandynawski łączy lub wręcz utożsamia ze stylem marynistycznym, Skandynawia kojarzy nam się z chłodnym morzem. Detale we wnętrzach w tym stylu utrzymywane są przede wszystkim w odcieniach koloru niebieskiego, granatowego, czerwonego.

We wszystkich stylach jedno jest wspólne: łączy je prostota. W architekturze i wystroju wnętrz unikamy dzisiaj zbędnych dodatków.