Rodzaje odwodnień w różnych miejscach montażu (klasy)

Specjalne odwodnienia liniowe wykorzystywane są w domach, blokach, czy obiektach handlowych i przemysłowych. Co więcej, stosuje się w garażach, a nie rzadko również na innych powierzchniach, gdzie konieczne jest odprowadzenie wody. Dostępne na rynku modele wykonywane są z różnych materiałów i mają inne kształty. Tym, co różni je między sobą, są także klasy obciążeniowe. Dowiedz się więcej.

odwodnienia liniowe

Gdzie wykorzystywane są odwodnienia liniowe?

Najpopularniejszym typem odwodnień liniowych są modele polimerobetonowe – trwałe oraz odporne na wiele zagrożeń. Ze względu na swoją wytrzymałość mogą być one stosowane w takich przestrzeniach jak:

 • garaże,
 • chodniki,
 • parkingi,
 • hale targowe,
 • podjazdy,
 • warsztaty.

Specjalista z firmy BUD-NET informuje: Zastosowanie konkretnego typu odwodnienia liniowego uzależnione jest przede wszystkim od ruchu, jaki będzie odbywał się na danym obszarze. W przypadku, kiedy teren przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych – nie ma większego problemu. Bardzo ważne jest natomiast wybranie właściwej klasy obciążenia na terenach przemysłowych, które narażone są na intensywną eksploatację.

Klasy odwodnień liniowych – wybierz właściwą

Dopasowanie odpowiedniej klasy odwodnienia liniowego jest bardzo ważne. Od tej kwestii zależy nie tylko jego trwałość, ale także bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wyróżnia się pięć podstawowych i najczęściej wybieranych typów, które klasyfikowane są następująco:

 • Klasa A15 – przeznaczona do miejsc, gdzie występuje wyłącznie ruch pieszy lub rowerowy,
 • Klasa B125 – odpowiednia do garaży i posesji prywatnych, gdzie odbywa się ruch samochodów osobowych,
 • Klasa C250 – właściwa dla miejsc, gdzie jeżdżą samochody dostawcze: np. parkingów, warsztatów, czy stacji paliw,
 • Klasa D400 – przeznaczona dla placów manewrowych, ale także powierzchni przemysłowych: np. magazynów,
 • Klasa E600 – najtrwalsza w tej klasyfikacji, odpowiednia dla dróg, placów i składów, gdzie występuje ruch samochodów ciężarowych.

Zdarza się, że firmy proponujące odwodnienia liniowe w swojej ofercie mają także model wyposażenia w klasie F900 – ta jest gwarancją stuprocentowej odporności. Jednak zazwyczaj wspomniana już wersja E600 jest wystarczająca do przestrzeni publicznych.

Na co oprócz klasy wytrzymałości zwrócić uwagę przy wyborze odwodnienia?

Klasa wytrzymałości jest jedną z najważniejszych kwestii w przypadku odwodnienia liniowego, ale nie jedyną. Warto zwrócić uwagę również na wielkość wyposażenia. Zbyt mały rozmiar może spowodować, że będzie ono zupełnie niepraktyczne, ponieważ nie poradzi sobie z odprowadzaniem sporej ilości wody. Nieco odrębną kwestią są także względy estetyczne.

Obecnie istnieje możliwość wyboru wzorów, które będą odpowiadać indywidualnym gustom. Ma to jednak znaczenie wyłącznie w przypadku indywidualnych użytkowników. W przestrzeniach publicznych wykorzystywane są klasyczne modele.