Osiedle przyjazne mieszkańcom – jakie powinno być?

Nie każdy człowiek marzy o własnym, przytulnym domku pod lasem, jak w romantycznych filmach. Część z nas naprawdę woli mieszkanie i to bliżej miasta, bo to po prostu wygodniejsze rozwiązanie. W naszym artykule przyjrzymy się, jakie osiedle jest najbardziej przyjazne mieszkańcom. Wymienimy kilka konkretów, argumentów, które przemawiają na korzyść osiedla, na którym potencjalnie kupimy mieszkanie.

osiedle mieszkaniowe

Kameralność, bezpieczeństwo, spokój i cisza

Niewielu jest chyba miłośników miejskiego zgiełku na co dzień i mało kto marzy o mieszkaniu blisko ruchliwej ulicy, czy gwarnego rynku w centrum dużego miasta. Statystyki wskazują też, że bardziej atrakcyjny jest dla nas zakup mieszkania na kameralnym osiedlu niż zakup mieszkania w wieżowcu na rozległym blokowisku. Kameralność daje nam poczucie bezpieczeństwa – i też to bezpieczeństwo rzeczywiście zapewnia. Na kameralnym osiedlu mamy poczucie wspólnoty. Zaletą takiego osiedla jest również spokój i cisza wokół.

Swobodny dojazd do pracy

Nie bez powodu we wstępie napisaliśmy o przytulnym domku pod lasem. Kiedy wybieramy miejsce, w którym chcemy w przyszłości zamieszkać, dużą uwagę zwracamy na swobodny dojazd do pracy, do szkoły, na uczelnię i wszędzie tam, gdzie bywamy na co dzień. Chętnie kupujemy mieszkania na obrzeżach dużych miast, bo z jednej strony jesteśmy poza miejskim zgiełkiem, a z drugiej – mamy dostęp do właściwej komunikacji. Nie mieszkamy wówczas na uboczu, nie mamy poczucia izolacji, jak w naszym przykładowym domku pod lasem.

Infrastruktura osiedlowa

Osiedle przyjazne mieszkańcom musi mieć przemyślaną, sensownie przygotowaną infrastrukturę. Jak mówią nam przedstawiciele firmy deweloperskiej EKOBUD z Brwinowa, trendy w tej kwestii na przestrzeni ostatnich dekad mocno się zmieniły. Coraz więcej z nas porusza się własnymi samochodami, dlatego w infrastrukturze osiedla trzeba projektować znacznie więcej miejsc parkingowych i też garaży dla zainteresowanych takim rozwiązaniem. Odpowiednia infrastruktura osiedla to nie tylko dobrze opracowany plan dróg wewnętrznych i chodników, to też nowoczesne, bezpieczne place zabaw i tereny zieleni, w których mamy coś więcej niż wydzielone kawałki trawników. Na osiedlach powstają sklepy, apteki, lokale, w których działają firmy usługowe. Dziś zakup mieszkania od dewelopera to również gwarancja, że osiedle jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Infrastruktura z podjazdami, odpowiednio szerokimi korytarzami, czy windami, bez barier, stają się obecnie standardem w architekturze miast i nie tylko.