Oczka wodne i filtry wody w ogrodzie

Oczka wodne i stawy mogą być piękną ozdobą ogrodu. Takie przydomowe zbiorniki wodne można zaaranżować w dowolny sposób – tak, by pasowały do charakteru zieleni wokół budynku. Można w nich hodować roślinność wodną oraz niektóre gatunki ryb. Jednak, aby oczko wodne cieszyło oko, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Co jest istotne w pielęgnacji ogrodowego stawu?

oczka wodne

Oczko wodne będzie dobrze się prezentować właściwie w każdym ogrodzie. Ważne jedynie, by odpowiednio dobrać jego wielkość do charakteru otoczenia oraz zaplanować, czy masz zamiar hodować w zbiorniku zwierzęta lub rośliny. Jeśli nie masz czasu poświęcać zbyt dużo uwagi opiece nad nimi, wybierz takie gatunki, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

Jakie oczko wodne wybrać?

Zapytaliśmy specjalisty od oczek wodnych, czym warto się kierować przy zaplanowaniu przydomowego zbiornika. Pracownik Centrum Ogrodniczego Klomb z Rzeszowa radzi, by przed zdecydowaniem o wymiarach i rozlokowaniu stawu określić swoje potrzeby i upodobania. Rodzaj oczka oraz jego otoczenia powinny zależeć od tego, jak dużo czasu możesz poświęcić na jego pielęgnację.

Przeważnie troska o zbiornik wodny nie wymaga dużych nakładów czasu ani energii, ale jeśli zdecydujesz się na hodowlę rybek czy wymagających roślin, będziesz zmuszony zadbać o nie w konkretnych okresach roku. Jeśli ogród traktujesz jedynie jako miejsce do wypoczynku i nie masz serca do prac z roślinami, zdecyduj się na oczko mniejszych rozmiarów, które obsadzisz samowystarczalnymi gatunkami roślin. Informację na temat opieki nad danym krzewem lub trawą znajdziesz u pracowników każdego sklepu ogrodniczego. Tak zaaranżowany zbiornik również może stać się piękną ozdobą ogrodu.

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i czas pozwala Ci na poświęcanie się pracy z przydomową zielenią, masz większe pole do popisu. Możesz zdecydować się na bardziej wymagający zbiornik wodny, do którego wpuścisz ryby oraz zasadzisz rośliny wymagające przycinania i kontrolowania ich stanu. Możesz zaprojektować wokół stawu cały ekosystem, który będzie harmonijnie funkcjonował. Obserwowanie jego rozwoju będzie ogromną przyjemnością dla każdego miłośnika roślin i zwierząt.

Filtry do oczek wodnych

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oczka wodnego się zdecydujesz, są pewne akcesoria, które ułatwią Ci stworzenie stawu estetycznego i dobrze funkcjonującego. Jednym z nich są  filtry do oczek wodnych. Występują w wielumodelach, które są przystosowane do oczyszczania wody
w zbiornikach o różnorodnej pojemności.

Dzięki filtrom utrzymasz idealną czystość wody, która w efekcie nie stanie się mętna czy brzydko pachnąca. Dostępne są produkty ekologiczne, które są całkowicie neutralne dla środowiska
i przystosowane do zbiorników, w których żyją organizmy wodne. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni filtr, by móc cieszyć się widokiem swojego przydomowego stawu jak najdłużej.