Nowoczesne wydania firan żakardowych

Panujące w pierwszych latach XXI wieku trendy aranżacyjne nie sprzyjały wyszukanym dekoracjom okiennym. Podążając za modą, wiele osób rezygnowało z wieszania firan i zasłon, zamiast nich wybierając gładkie rolety. Obecnie piękne tekstylia domowe wracają do łask. Właśnie dzięki nim w pomieszczeniach można z łatwością wyczarować przytulną, ciepłą atmosferę.

firany żakardowe

Drobna siateczka zdobiona powtarzalnym ornamentem kwiatowym często kojarzy się ze staroświeckimi wnętrzami. Tak właśnie wyglądały firanki w oknach naszych babć i z takiej tkaniny szyto popularne niegdyś kuchenne zazdrostki. Chociaż obecnie za elegantsze uznaje się firany woalowe, żakard nigdy nie zniknął ze sklepów tekstylnych ani z naszych okien. Przyczyna jest bardzo prosta: firany żakardowe są niemal niezniszczalne i bardzo łatwe w pielęgnacji. Obecnie dostępne są również w rozmaitych wzorach, które doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Wzory firan żakardowych

Przeglądając ofertę żakardów, na pewno trafisz na klasyczne firanki z motywami kwiatowymi. Zainteresowanie takimi ozdobami nigdy nie minęło całkowicie, a obecnie znowu wzrasta – proporcjonalnie do zainteresowania stylem rustykalnym, prowansalskim i vintage. Jeśli marzysz o wiejskiej kuchni lub salonie z dawnych lat, wybierz tradycyjne żakardy. W tym pierwszym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się krótkie firanki z efektem fali; w pokoju jadalnym – długie firany wykończone prosto.

Firany żakardowe to doskonały wybór również do prostszych, typowo miejskich aranżacji i pokojów młodzieżowych. Szukając żakardów do okien w takich pomieszczeniach, zwróć uwagę na gładkie tkaniny z równymi pasami gęstszego splotu i żakardy we wzory geometryczne. Naszą uwagę przykuły oryginalne firany we wzór przypominający plaster miodu w sklepie firmowym producenta Polontex (firana żakardowa prosta nr 4398).

Panele żakardowe i firany barwione

Sięgnięcie po tradycyjne tkaniny w wystroju wnętrza nie wymusza rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. Doskonałym przykładem są firanki panelowe. Proste, pionowe pasy żakardowej tkaniny stanowią oryginalną i funkcjonalną ozdobę, która sprawdzi się w każdym domu. Panele żakardowe można łączyć z woalami lub wieszać samodzielnie. Oprócz białych, ażurowych tkanin dostępne są również panele z barwnymi nadrukami – idealne  do pokojów dziecięcych.

Warto pamiętać, że firany żakardowe nie muszą być białe. Jeżeli urządzasz mieszkanie w stylu boho lub glamour, weź pod uwagę zakup barwionych żakardów. Wybór dekoracji w intensywnym kolorze i połączenie jej z pozostałymi elementami wystroju wymaga dużego poczucia stylu i odwagi, jednak efekty mogą być naprawdę oszałamiające.