Na czym polega uniwersalność hal stalowych?

Hale stalowe to konstrukcje, na których wzniesienie decyduje się coraz więcej inwestorów. Swą popularność zawdzięczają nie tylko świetnym parametrom technicznym, łatwości montażu czy atrakcyjnej cenie. Na to, że hale stalowe wybierane są dziś tak często, wpływ ma też ich ogromna uniwersalność. Na czym zaś dokładnie polega to właśnie zjawisko, przeczytasz w poniższym artykule.

hala-stalowa

Na wyróżnienie szczególnie zasługują tutaj dwa czynniki. Pierwszym jest możliwość adaptacji hali stalowej do wymogów prowadzonej w niej działalności, drugim natomiast możliwość dostosowania właściwości konstrukcji do rozwoju tej działalności w czasie.

Oznacza to przede wszystkim łatwość, z jaką halę stalową da się rozbudować, korzystając z właściwości systemów modułowych – mówi ekspert z wyspecjalizowanej w halach stalowych firmy Profix.

Łatwa rozbudowa

Zwłaszcza jeśli już na etapie projektowania wiadomo, że w przyszłości prawdopodobnie hala wymagać będzie powiększenia, przygotowanie odpowiednich rozwiązań technicznych zdecydowanie uprości cały proces. To bardzo wygodne i korzystne ekonomicznie wyjście, szczególnie dla firm, które rozpoczynają funkcjonowanie. Dobudowa powierzchni dopiero w momencie, gdy staje się to konieczne, pozwala uniknąć zbędnych kosztów utrzymania zbyt dużego obiektu w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa.

Szeroki wachlarz zastosowań

Modułowy charakter konstrukcji hal stalowych umożliwia też wydzielenie np. pomieszczeń biurowych czy socjalnych w halach produkcyjnych oraz magazynach. I tutaj przechodzimy do wspomnianej już kwestii adaptacji obiektu w ściśle określonym celu. Jest ona możliwa dzięki różnorodnym opcjom wykończenia, jakie da się zastosować w połączeniu z bazową konstrukcją stalową, a także dzięki modyfikacjom proporcji tejże konstrukcji oraz rozwiązaniom instalacyjnym.

Szyte na miarę

Hala może mieć więc pożądaną przez inwestora objętość lub wysokość do składowania konkretnych towarów oraz zostać wyposażona np. w wygodne rampy dostawcze dla samochodów towarowych czy też posadzkę zdolną wytrzymać zadane obciążenia. Odpowiednie rozmieszczenie instalacji wodnych, grzewczych, klimatyzacyjnych, chłodniczych bądź wentylacyjnych, a także użycie rozwiązań z zakresu ochrony przeciwpożarowej budynku to kolejne czynniki, których modyfikacja pozwala jeszcze lepiej dostosować halę stalową do indywidualnych potrzeb i wymogów funkcjonalności.

Przykłady wykorzystania

W efekcie hale stalowe znajdują szerokie zastosowanie jako magazyny, hale przemysłowe i produkcyjne, ale też jako warsztaty samochodowe, obiekty rolnicze (jak choćby kurniki, stajnie, obory, chlewnie czy pieczarkarnie), obiekty sportowe, biurowe oraz handlowo-usługowe (np. markety czy hale wystawiennicze). Zwłaszcza w przypadku tych ostatnich niemałe znaczenie potrafi mieć fakt, że dzięki możliwości połączenia stalowej konstrukcji z materiałami budowlanymi w rodzaju cegły, betonu czy szkła wznoszone obiekty nie tylko są nowoczesne, ale też cechują się wysoką estetyką.