Na co zwracać uwagę, tworząc projekt domu?

Kiedy decydujemy się na budowę domu przez naszą głowę przechodzi milion pomysłów. Jednak, gdy dochodzi do wcielania ich w życie bardzo łatwo o błędy, które w przyszłości mogą zaważyć o komforcie mieszkania w danym budynku. Aby uniknąć tego typy pomyłek wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów już na etapie projektowania.

projekt domu

Nowe domy powstają przeważnie z gotowych projektów dostępnych w katalogach biur projektowych. Ich głównymi zaletami są nie tylko zawarte w nich sprawdzone rozwiązania, ale też niższe koszty dokumentacji, w tym analizy własnych potrzeb i możliwości. Jest to dość ważny etap w procesie projektowania domu, dlatego podjęte w tym czasie decyzje powinny być bardzo dokładnie przemyślane. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego postaramy się podpowiedzieć wam na co zwrócić szczególną uwagę zarówno przy tworzeniu własnego projektu domu, jak i przy wybieraniu projektu z katalogu.

Potrzeby i możliwości mieszkańców

Na samym początku warto przeanalizować styl i rytm życia przyszłych mieszkańców domu, bo od tych dwóch czynników zależy ilość potrzebnej przestrzeni. Warto tu uwzględnić potrzeby każdego członka rodziny, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Cała analiza powinna objąć każdy aspekt życia, ponieważ takie informacje, jak np. częstotliwość robienia zakupów i przetworów, ilość osób przypadających na jedną łazienkę czy model pracy i nauki domowników mogą w znacznym stopniu zdefiniować ostateczny wygląd projektu.

Lista marzeń i oczekiwań

Po dokonaniu analizy potrzeb i możliwości przychodzi czas na kolejny punkt programu, a mianowicie na stworzenie listy marzeń i oczekiwań przyszłych mieszkańców. Listę warto podzielić na dwie części – w pierwszej zamieśćcie wymagania i marzenia, które bezwzględnie chcecie wprowadzić do projektu. W drugiej z kolei powinny znaleźć się elementy mile widziane, z których w przypadku konieczności pójścia na kompromis zrezygnujecie bez żalu. Niestety, warto pamiętać, że im lista dłuższa, tym trudniej będzie znaleźć projekt spełniający wszystkie wymagania.

Jak radzi ekspert z firmy Gresan: Przy wyborze biura projektowego należy dokładnie zapoznać się z ofertami i wyeliminować te, których projekty nie spełniają waszych podstawowych kryteriów. Pamiętajcie jednak, żeby nie skreślać poszczególnych projektów zbyt szybko – niektóre braki można łatwo zmodyfikować, warto o to dopytać.

Najpierw działka

Częstym błędem przy wyborze projektu domu jest dokonanie go jeszcze przed zakupem działki bądź przed sprawdzeniem zapisów MPZP lub DWZ. Dlaczego odpowiedni czas jest tu nieodzowny? Z prostej przyczyny – może się bowiem okazać, że pewnych rozwiązań zawartych w projekcie nie będzie można wprowadzić w życie. Oczywiście, w projekcie można dokonać zmian, jednak usługa ta wiąże się z dodatkowymi kosztami, których każdy planujący budowę domu wolałby uniknąć.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad z pewnością dokonacie dobrego wyboru i znajdziecie projekt domu w pełni dostosowany do waszych potrzeb.