Ludzie. Kompetencje i rozwój jako klucz do stosowania nowej technologii BIM.

Technologia BIM zrewolucjonizowała podejście do projektowania i realizacji inwestycji. Jej najważniejszymi zaletami są możliwość wykrywania kolizji międzybranżowych na wczesnym etapie, zwiększenie efektywności i produktywności oraz obniżenie kosztów inwestycyjnych. Wdrożenie technologii BIM wymaga jednak wprowadzenia szeregu zmian dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w powstawanie inwestycji.

Projektanci – otwartość na zmiany i nauka nowych umiejętności 

Coraz więcej biur projektowych decyduje się na wdrożenie BIM. Nie jest to jednak łatwy proces. Projektanci pracujący przez wiele lat w standardowy sposób muszą wykazać się szczególną otwartością na zmiany, aby móc w pełni korzystać z technologii BIM. Nie powinno to dziwić, gdyż wdrożenie BIM wymaga od pracowników nie tylko przyswojenia nowej wiedzy oraz nauki specjalistycznego oprogramowania do projektowania w technologii BIM, ale również, a nawet przede wszystkim, zmiany sposobu myślenia o projekcie – tłumaczy specjalista z biura projektów Fort Polska z Bydgoszczy, które korzysta z technologii BIM w codziennej pracy. – Aby wdrożenie BIM w firmie zakończyło się sukcesem, konieczne jest przekonanie zespołu o korzyściach tej technologii, zarówno dla nich samych, jak i klientów. Jeden lub dwóch entuzjastycznie nastawionych pracowników nie wystarczą do poprowadzenia całego zespołu.

W procesie wdrażania metodologii BIM w firmie niezbędna jest nie tylko otwartość na zmianę, ale również odpowiedni plan, który pozwoli na stopniową modyfikację sposobu pracy. Kupno oprogramowania oraz jedno czy dwa szkolenia z jego obsługi to zdecydowanie za mało. Technologia BIM stale się rozwija, więc niezbędne są regularne szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, które pozwalają ustawicznie poszerzać wiedzę oraz umiejętności pracowników, co przekłada się na efektywność wykorzystania oprogramowania oraz lepsze rozumienie potrzeb klienta.

Pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego – przyswojenie wiedzy o technologii BIM 

Aby stosowanie technologii BIM było skuteczne, konieczne jest nie tylko zadbanie o poszerzenie wiedzy i umiejętności pracowników biura projektowego, ale także uświadomienie o zaletach BIM pozostałych uczestników procesu inwestycyjnego. Efektywna koordynacja międzybranżowa związana z technologią BIM, oraz ścisła współpraca wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, jest kluczem do sukcesu. Wszyscy kooperanci zaangażowani w powstawanie obiektu powinni rozumieć, że model BIM nie jest zwykłym modelem 3D zawierającym bryłę i geometrię, ale bardzo bogatą bazą danych, z której można pozyskać wiele cennych informacji. Powinni również zdawać sobie sprawę z tego, że przy pracy w technologii BIM faza inicjalizacji projektu jest zdecydowanie najważniejsza i znacznie się wydłuża, ale dodatkowe nakłady czasu na projektowanie pozwalają zauważalnie zredukować całościowe koszty inwestycyjne.