Które elementy Twojego domu są narażone na wichury?

Wichury, trąby powietrzne, gradobicia to niestety w Polsce coraz częstsze zjawisko. To, w jakim stopniu dom jest zabezpieczony przed wichurami, zależy od jego stanu technicznego, rodzaju konstrukcji dachu, a także od kierunku uderzenia. Podpowiadamy, które elementy Twojego domu są najbardziej narażone na wichury.

zabezpieczenia domu

Które dachy są narażone na niebezpieczeństwo?

Gdy wichura zaatakuje, na zniszczenie najbardziej narażone są dachy – nieważne, czy są prawidłowo wykonane czy w złym stanie technicznym. Są dachy, które mimo złego stanu technicznego konstrukcji potrafią przetrwać atak wichury tylko z niewielkimi uszkodzeniami pokrycia. W większości przypadków dachówki na połaciach nie są mocowane. Mocuje się zazwyczaj tylko dachówki szczytowe, w obszarze brzegowym, dachówki cięte w koszach, cięte na grzbietach, cięte przy oknach połaci owych oraz przy kominach. Dachówka na połaciach utrzymuje się pod wpływem własnego ciężaru. Dlatego firmy budowlane coraz częściej są skłonne mocować dachówki w połaciach po to, by nie podwiewało ich w czasie silnego, porywistego, huraganowego wiatru. Tutaj zastosowanie odnajdują spinki do dachówek oraz klamry do gąsiorów, które stanowią najlepsze zabezpieczenie dachu. Aby było ono skuteczne, trzeba dokładnie zaprojektować ilość oraz rozmieszczenie klamer.

Jak zabezpieczyć ścianę szczytową?

Następnym elementem narażonym na oddziaływanie wichur są ściany szczytowe znajdujące się w domu, występujące najczęściej na poddaszu jako element osłonowy. W projekcie domu uwzględnione są pod kątem silnych wiatrów. Ze względu na swoją funkcję są zazwyczaj dość cienkie, dlatego należy je zakończyć wieńcem obwodowym, który będzie połączony z wieńcami ścianek kolankowych. W przypadku gdy ściany szczytowe mają dużą wysokość i długość i nie są usztywnione ścianami poprzecznymi poddasza, należy je usztywnić dodatkowymi pilastrami murowanymi bądź słupkami żelbetowymi.

Domy o konstrukcji szkieletowej

Warto też zastanowić się przed budową domu, czy nie bardziej odpowiednim wariantem dla nas byłby dom o konstrukcji szkieletowej. Dom szkieletowy wyróżnia się konstrukcją dosyć elastyczną, która nie opiera się sztywno wichurze podczas silnego naporu. W efekcie, taki budynek ma znacznie większą szansę przetrwania w całości, podczas gdy dom o sztywnej konstrukcji murowanej, bardzo często traci dach wraz z więźbą, która sama nie jest w stanie oprzeć się niszczycielskiemu żywiołowi. Dom wybudowany z tradycyjnej cegły składa się z elementów o dużej masie. W momencie zawalenia się, wyrządzają one duże szkody wewnątrz i wokół budynku. W przypadku wietrznej nawałnicy, trąby powietrznej, także pożaru – naprawa domu szkieletowego jest znacznie szybsza.

Inne narażone elementy

Do elementów stałych w domu zalicza się między innymi armaturę natryskową, ścianki działowe, drzwi wraz z futrynami. One także podczas wichury są narażone na zniszczenie czy też uszkodzenie. Warto w czasie budowy domu pamiętać o wzmocnieniach drzwi i ścianek działowych. Poddane sile wiatru mogą nie tylko się zniszczyć, lecz także stanowić duże zagrożenie dla lokatorów. Bez względu na zastosowane wzmocnienia i zabezpieczenia, warto ubezpieczyć dom przed zgubnymi skutkami działania wiatru.