Kraty pomostowe – ich konstrukcja i zastosowania

Kraty pomostowe to wyroby mające szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym, użyteczności publicznej i mieszkaniowym. W szczególności stanowią one elementy ciągów komunikacyjnych oraz stanowisk obsługowych i roboczych, a także przykryć kanałów np. w wytwórniach wyrobów spożywczych, zakładach chemicznych i oczyszczalniach ścieków. Z krat pomostowych wykonywane są zewnętrzne schody ewakuacyjne, jak też pochylnie dla niepełnosprawnych.

kraty-pomostowe

Konstrukcja krat

Istnieją dwa podstawowe typy krat pomostowych: zgrzewane i wciskane. Kraty zgrzewane wytwarzane są z płaskowników nośnych i poprzecznych prętów łączących. Natomiast kraty wciskane wykonywane są metodą wprasowywania płaskowników poprzecznych w płaskowniki nośne. W zależności od  zastosowania do wytworzenia krat stosowane są różnego rodzaju materiały, takie jak: stal zwykła, stal nierdzewna, stal kwasoodporna i stal kortenowa. Kraty ze stali zwykłej są zabezpieczone przeciw korozji przez ocynkowanie ogniowe. Za sprawą nowoczesnych technologii produkcji oraz wdrożonego systemu kontroli jakości, kraty oferowane przez dobre marki – takie jak Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET z Kłodzka – spełniają najwyższe wymagania konstrukcyjne i użytkowe.

Nietypowe zastosowanie krat

Kraty pomostowe – choć powszechnie kojarzone jako standardowe elementy budowlane – mogą mieć również bardzo nietypowe zastosowanie. Coraz częściej wykorzystuje się je w budownictwie użyteczności publicznej i mieszkaniowym, jako elementy elewacji, jak też dekoracji wnętrz. Metal prezentuje się w sposób niezwykle efektowny, ale też okazuje się niezwykle praktyczny – zarówno zastosowany jako materiał z którego wykonane są ażurowe osłony elewacji budynku, detale wykończenia wnętrz,  takie jak podwieszane sufity, a także inne funkcjonalne elementy zagospodarowania otoczenia budynków. Kraty produkowane w nieregularnych kształtach oraz rozmaitych kolorach i rozmiarach, posiadają niewątpliwe walory estetyczne. Spotyka się je między innymi jako elementy dekoracyjne i scenograficzne przy imprezach kulturalnych, atelierowych czy plenerowych.