Kanapa z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, czyli o małżeństwie z rozsądku

Kanapa z funkcją spania to mebel, który jest odpowiedzią na potrzeby posiadaczy małych mieszkań. Jeżeli nie chcemy rezygnować z pomieszczenia, które pełni funkcje salonu, a nie mamy osobnego pomieszczenia na sypialnię, kanapa z funkcją spania może okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem. 

kanapa

Można powiedzieć, że połączenie funkcji spania z meblem pierwotnie przeznaczonym do siedzenia, to typowe małżeństwo z rozsądku. O ile w związkach liczą się emocje, to w projektowaniu mebli do małych mieszkań prym wiedzie chłodna kalkulacja. Czy oznacza to, że kanapy z funkcją spania to 100% funkcjonalności i niewiele ponadto? 

Funkcjonalność nie musi być brzydka 

Współczesne rozkładane kanapy to meble, które dorównują urodą klasycznym sofom. Zdaniem przedstawiciela producenta łóżek tapicerowanych Meblove24 największe znaczenie ma zastosowanie wysokiej jakości materiałów i staranne projektowanie: – Dawno minęły czasy, w których kanapy i narożniki z funkcją spania traktowano jako gorszą wersję klasycznych mebli nierozkładanych. Obecnie, dzięki wysokiej jakości materiałom obiciowym oraz dopracowaniu i wzmocnieniu mechanizmów do rozkładania, można pozwolić sobie na projektowanie wysmakowanych form. Kanapy z funkcją spania i pojemnikami na pościel prezentują się bardzo okazale, a nawet ekskluzywnie. To meble, które łączą funkcjonalność z niebanalną urodą. 

Staranny dobór materiału obiciowego oraz odpowiednich nóżek pozwala wpasować rozkładane kanapy w każdy modny styl – od nowoczesnego minimalizmu, przez stylizacje etno, aż po nieśmiertelnie modne retro i vintage. Wybierając materiał obiciowy, należy wziąć pod uwagę planowany rodzaj eksploatacji. Jeżeli kanapa stanie w przestrzeni o dużym natężeniu ruchu, w miejscu ogólnodostępnym, warto zadbać o materiał odporny na plamy. Doskonałym rozwiązaniem w takich okolicznościach jest też ekoskóra.    

Niewiele jest wnętrz, w których te uniwersalne meble nie mogłyby zaistnieć: kanapy z funkcją spania spotkamy w salonach prywatnych mieszkań i domów, w pokojach hotelowych, a nawet biurowych lobby. Jednak, niezależnie od niewątpliwej urody, rozkładane kanapy cenione są przede wszystkim za funkcjonalność. 

3w1, czyli kanapa, łóżko i pojemnik do przechowywania 

Jeżeli mieszkamy w kawalerce o powierzchni 30 m2, to kanapa z funkcją spania jest meblem z kategorii must have. W takiej przestrzeni wygodna kanapa, komfortowe łoże małżeńskie i pojemnik do przechowywania w jednym to propozycja nie do odrzucenia. Jeżeli mamy trochę więcej miejsca i osobną sypialnię, to rozkładana kanapa w salonie będzie meblem na okazję niezapowiedzianej wizyty rodziny czy znajomych. W zupełności wystarczy nawet na dłuższe przemieszkiwanie dwojga dorosłych osób. 

Jeżeli dysponujemy nieco przestronniejszym salonem, to jego przestrzeń możemy zorganizować wokół centralnie ustawionej kanapy narożnej z funkcją spania. To większa i pojemniejsza wersja rozkładanej kanapy, nazywana jest powszechnie narożnikiem. Posiada on analogiczne funkcjonalności jak zwykła kanapa, tylko tyle, że w większej skali: większą powierzchnię spania, większy pojemnik na pościel, większą powierzchnię do siedzenia. Elementem, który nie występuje w klasycznej kanapie, jest wydłużona część boczna, która umożliwia relaks w pozycji leżącej, a nawet drzemkę bez konieczności rozkładnia mebla. Narożnik można bez cienia przesady nazwać domowym centrum relaksu. To mebel, który sprzyja spotkaniom towarzyskim, oglądaniu telewizji, czytaniu czy pracy na urządzeniach przenośnych. Przy wszystkich tych czynnościach zapewnia komfortowe ułożenie ciała zarówno w pozycji siedzącej, jak też leżącej i półleżącej.