Jak umeblować kuchnię w kształcie litery ,,L”?

Właściwie zaprojektowana i wykończona kuchnia, to taka, w której wszystko jest pod kontrolą i w której są zachowane zasady trójkąta roboczego. W ostatnich latach coraz częściej projektanci wnętrz decydują się na urządzenie, zwłaszcza małych kuchni, w kształcie litery „L”. Jak się bowiem okazuje, taki sposób daje bowiem najwięcej możliwości aranżacyjnych. W tym kształcie jest też większość umieszczanych w mieszkaniach aneksów kuchennych. W artykule tłumaczymy, dlaczego taki sposób aranżacji kuchni jest tak chętnie stosowany oraz w jaki sposób taka kuchnia powinna zostać umeblowana.

kuchnia

W jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdza kuchnia w kształcie litery „L”?

Wykończenie kuchni w kształcie litery „L” stosowane jest najczęściej w przypadku niewielkich, długich kuchni oraz w otwartych na salon aneksach kuchennych. Taki kształt pozwala po prostu najbardziej optymalnie wykorzystać dostępną niewielką przestrzeń. W takich kuchniach zazwyczaj nie ma  możliwości umieszczenia dwóch równolegle ustawionych rzędów szafek i zastosowanie zabudowy w kształcie litery „L” jest jedynym dobrym rozwiązaniem. W niewielkich kuchniach optymalną odległością między dwoma rzędami szafek jest 120 cm, natomiast w aneksach kuchennych jedyną możliwości, żeby trochę zamknąć strefę gotowania i oddzielić ją od reszty salonu jest umieszczenie pomiędzy nimi wyspy, półwyspu kuchennego lub barku. Na to jednak też nie zawsze jest miejsce i aneks w kształcie „L” jest po prostu jedynym w pełni optymalnym i najprostszym rozwiązaniem.

Co zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać kuchnię w kształcie litery „L”?

Sam kształt zabudowy kuchennej to jeszcze nie wszystko, co jest ważne podczas wykańczania i meblowania niewielkiej, długiej kuchni lub aneksu kuchennego. Bardzo ważne są też rodzaje zastosowanych mebli. Najlepiej w takich wnętrzach spełniają się oczywiście meble kuchenne na wymiar. Dzięki nim uda nam się po prostu w pełni wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni i dodatkowo będziemy mogli również samodzielnie dobrać, jak nasze meble będą wyglądały.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Warsztat Pomysłów, która specjalizuje się w tworzeniu mebli na wymiar oraz w projektowaniu i wykańczaniu wnętrzŻeby móc w pełni wykorzystać niewielką przestrzeń w kuchniach z zabudową w kształcie litery „L”, trzeba dobrze zaplanować, co w którym miejscu będzie umieszczone. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, żeby zachować zasady trójkąta roboczego.  Trzeba więc zachować odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi strefami w kuchni. Dotyczy to strefy przygotowania posiłków i gotowania, strefy zmywania oraz strefy przechowywania. Zabudowa w kształcie litery „L” bardzo dobrze się do tego nadaje, dlatego nie powinno się mieć przy tym zbyt wielu problemów.

Praktyczne pomysły na kuchnię w kształcie litery „L”

Projektując i wykańczając kuchnię w kształcie litery „L” zazwyczaj na krótszej ścianie znajduje się pełna zabudowa ściany ze strefą do przechowywania i ewentualnie z piekarnikiem i kuchenką mikrofalową w zabudowie, natomiast na dłuższej ścianie znajdują się niskie szafki, zlewozmywak, zmywarka w zabudowie i płyta grzewcza na blacie kuchennym. W zależności od potrzeb, nad blatem może znajdować się jeszcze rząd szafek wiszących lub nie. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy umieszczone w innych miejscach szafki dają nam wystarczającą ilość miejsca o przechowywania.