Jak powstają płyty mdf?

Płyty pilśniowe o średniej gęstości (płyty MDF) są popularnym materiałem, który wykorzystuje się do produkcji mebli i elementów aranżacji wnętrz. Mają zwykle jednorodną strukturę, dzięki temu można je obrabiać podobnie jak drewno lite np. frezować lub profilować. Dodatkowo dzięki powlekaniu laminatami, papierami żywiczymi i okleinami naturalnymi są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach. Jak powstaje ten rodzaj płyt? Przeczytaj!

płyty MDF

Co to jest płyta MDF?

Płyta pilśniowa o średniej gęstości – najczęściej znana pod skrótem MDF – konkuruje swoją przystępną ceną i wszechstronnością ze sklejkami oraz podobnymi produktami z drewna inżynieryjnego. W niektórych sytuacjach płyta MDF przebija nawet lite drewno, ponieważ jest m.in. łatwa w utrzymaniu w czystości.

W przeciwieństwie do prawdziwego drewna jej powierzchnia jest płaska, gładka, jednolita, gęsta, bez sęków i słojów. Jednorodny profil gęstości pozwala na skomplikowaną i precyzyjną obróbkę oraz wykorzystanie różnych technik wykańczania w celu uzyskania najwyższej jakości gotowych produktów stolarskich. Płyty MDF stosowane są najczęściej w produkcji szafek kuchennych i mebli w garderobach oraz elementów wykończenia wnętrz np. listew ozdobnych lub paneli ściennych.

Jak powstają płyty MDF?

Zrębki, wióry i trociny, czyli wszystkie małe kawałki drewna, które powstają jako produkt uboczny przemiału przemysłowego, zwykle stanowią surowce do produkcji płyt pilśniowych o średniej gęstości. Po odwodnieniu te włókna drzewne są następnie mieszane z żywicą i woskiem, klejami i organicznymi utwardzaczami, by można było formować je w panele. Pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia płyty te są ściskane i usztywniane. Dzięki temu materiał uzyskuje pożądane cechy – jednorodną gęstość oraz skład surowcowy.

– Zaawansowana technologia i obróbka poprawiły jakość płyt MDF. Dziś innowacje w przygotowaniu drewna, recepturach żywicy, technologii prasowania i technikach szlifowania paneli przyczyniły się do zwiększenia żywotności płyt pilśniowych o średniej gęsości – tłumaczy specjalista z poznańskiej hurtowni Danwex.

Na ostatnim etapie produkcji gigantyczne maszyny szlifują powstałe płyty, aby nadać im jedwabiście gładkie wykończenie przed przycięciem do ustalonych wymiarów. Praca z płytami MDF jest taka sama, jak praca z prawdziwym drewnem. Nie potrzeba żadnych nowych umiejętności ani specjalnych narzędzi. W rzeczywistości w porównaniu z piłowaniem i próbami wykonywania perfekcyjnej obróbki litego drewna, MDF jest znacznie bardziej podatny na takie prace. Ponadto jego powierzchnia dobrze przyjmuje farbę, a także stanowi dobrą podstawę dla położenia cienkiej warstwy forniru.