Historia domów kanadyjskich

Budowa domów kanadyjskich, tzn. w technologii szkieletu drewnianego jest jedną z najbardziej popularnych w Ameryce. Stanowi ona aż 90-95% budowanych domów mieszkalnych. Technologia ta cieszy się dużą popularnością również w Skandynawii i Niemczech. W Polsce z roku na rok jest coraz bardziej doceniana, a zainteresowanie inwestorów wzrasta. Przyjrzyjmy się bliżej historii domów kanadyjskich.

domy kanadyjskie

Początki domów kanadyjskich

Nazwa Canadian Wood Frame Houses w dosłownym tłumaczeniu oznacza kanadyjskie drewniane domy szkieletowe. Historia drewnianych szkieletów, będących podstawą dzisiejszych konstrukcji domów kanadyjskich, zaczęła się już kilka wieków temu. Współczesny szkielet domu kanadyjskiego w Koszalinie pochodzi od konstrukcji określanej mianem Timber Frame, czyli szkieletu drewnianego o odpowiednio grubych przekrojach. W Stanach Zjednoczonych pierwsze domy zbudowane właśnie w tej technologii pochodzą z XVII wieku. Upływ czasu sprawił, że zaczęto budować domy szkieletowe z cieńszych belek. W XIX wieku, George Washington Snow podczas wznoszenia swojego magazynu zastosował rozwiązanie nazwane „konstrukcją balonową”, dzięki której po raz pierwszy wykorzystano lżejsze słupy o mniejszym przekroju. Następnie, w latach pięćdziesiątych XX wieku popularna stała się konstrukcja platformowa, w której najpierw stawiało się ściany parteru, a później wykonywało strop, ściany piętra oraz poddasza. Bieg czasu sprawił, że zaczęto udoskonalać budynki, wprowadzając normy budowlane dotyczące konstrukcji, ochrony przeciwpożarowej czy instalacji. W Stanach Zjednoczonych technologia szkieletowa stanowi około 90 – 95% wznoszonych budynków mieszkalnych.

Domy kanadyjskie dzisiaj

W Polsce technologia kanadyjskich drewnianych domów szkieletowych jest coraz bardziej doceniana. Budownictwo szkieletowe coraz częściej wybierane jest przez inwestorów z uwagi na szereg zalet, jakie daje nam ta technologia.

Kanadyjski drewniany dom szkieletowy to bardzo praktyczne rozwiązanie, którego bazę stanowi szkielet z belek, oparty na fundamentach. Domy kanadyjskie są bardzo dobrze zabezpieczane przed działaniem czynników zewnętrznych, a ich trwałość jest porównywalna do domów tradycyjnych – dowiadujemy się z rozmowy ze specjalistą z firmy Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej. Ich budynki można zobaczyć nie tylko w Polsce, ale również w Berlinie.

Domy kanadyjskie są ekologiczne, zdrowe, ciepłe oraz ekonomiczne. Ich budowa trwa zaledwie kilka miesięcy. Na chwilę obecną w Polsce, i nie tylko, jest to jedna z najszybszych technologii. W dodatku metr kwadratowy takiego domu jest tańszy niż budynku murowanego.