Hala stalowa – jakie materiały na budowę?

Nowoczesne hale stalowe projektowane i wykonywane są w taki sposób, by były nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Dopasowywane są do potrzeb inwestora w zależności od ich przeznaczenia. Czasy budowania straszących przechodniów hal produkcyjnych czy magazynowych skończyły się bezpowrotnie. Zarówno architekci jak i inwestorzy mają świadomość, że można zbudować schludny obiekt przy niskich kosztach, o ile dobierze się odpowiednie materiały.

hala-stalowa

Konstrukcja nośna hali

Koszty budowy obiektu to nie tylko materiał, ale i robocizna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jak największej ilości prefabrykatów, czyli elementów gotowych do zamontowania. Elementy stanowe mogą być spawane lub skręcane specjalnymi połączeniami montażowymi. To drugie rozwiązanie ma wiele zalet – dowiadujemy się od przedstawiciela firmy Profix z Krakowa.

Po pierwsze łączenia są dokładniejsze i bardziej estetyczne. Po drugie połączenia śrubowe posiadają stosowne atesty, a po montażu uzyskujemy dowód jakości przeprowadzonych prac w formie dokumentu. Konstrukcja nośna powinna być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, by była zgodna z Polskimi i Europejskimi normami. Najczęściej wybiera się układ słupowo-kratowy lub słupowo-ryglowy. Wszystkie elementy powinny być zabezpieczone przed korozją, a więc powinna się na nich znaleźć powłoka ochronna.

Obudowa ścian

Większość hal użytkowych musi posiadać izolację chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi oraz przenikaniem ciepła. Chodzi nie tylko o straty ciepła w sezonie grzewczym, ale i przenikanie ciepła do wewnątrz w sezonie letnim, zwłaszcza jeśli hala będzie klimatyzowana. Dlatego do obudowy ścian stosuje się płyty, które posiadają izolację.

Najpopularniejsze są płyty warstwowe, które posiadają rdzeń z materiału izolacyjnego lub płyty tworzone z blach trapezowych. Między dwiema blachami trapezowymi umieszcza się wełnę mineralną, która dodatkowo od strony zewnętrznej budynku zaizolowana jest folią PE, która chroni materiał przed wilgocią.

Poszycie dachu

Poszycie dachu również wykonuje się z płyt warstwowych lub blach trapezowych. Płyty warstwowe składają się z ocynkowanych arkuszy blachy, między którymi znajduje się izolacja z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku blachy trapezowej, rdzeń może stanowić także pianka PIR, jednak najczęściej wybiera się wełnę mineralną. Przy wykorzystaniu blachy trapezowej, najpierw arkusze mocuje się do płatwi za pomocą wkrętów, następnie układa się na niej folię PE, warstwę materiału izolacyjnego o odpowiedniej grubości, a następnie mocuje się wierzchni arkusz blachy. Można wykorzystać także membrany dachowe.