Na czym polega montaż sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane zyskują coraz bardziej liczne grono zwolenników. Estetyka, łatwość przygotowania i naprawy, mnogość zastosowań… Nic dziwnego, że podwieszane sufity z karton-gipsu zawojowały nasze domy. Jakie są ich zalety oraz na czym polega montaż? Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie warte uwagi? Poznajcie możliwości podwieszanych sufitów.

Zastosowania i zalety sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych to kwestia nie tylko mody. Mają one wiele praktycznych zastosowań. Przede wszystkim służą do umieszczania oświetlenia: mogą to być punkty świetlne, belki świetlówkowe lub taśmy LED. Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym będzie idealna do tego, aby schować w niej nieestetyczne instalacje czy okablowanie. Dodatkowo podwieszany sufit z płyt g-k poprawia dźwiękoizolacyjność, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie sąsiedzi z góry bywają hałaśliwi lub my sami chcemy oszczędzić im znoszenia naszych domowych hałasów. Oprócz aspektów użytkowych podwieszane sufity mają także zalety estetyczne. Można łatwo nadawać im pożądany kształt Dodatkowo, dostawca systemów suchej zabudowy, marka Rigips, wymienia wśród zalet sufitu podwieszanego  Ochronę przed hałasem wewnątrz jak i dochodzącym z zewnątrz pomieszczeń, wysoką wytrzymałość, stabilność, zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci a także poprawę jakości powietrza.

Montaż sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Są one mocowane do rusztu z profili metalowych, a ten z kolei instaluje się w stropie. Ponadto potrzebne są profile stalowe sufitowe i przyścienne, czyli profile CD i UD.

Profile UD montuje się do ściany. Ich celem jest stabilizowanie profili sufitowych CD. Profile CD mocuje się zazwyczaj co 40–50 cm, jednak jest to zależne od grubości płyt i ich układu. Profile główne mocuje się w rusztach krzyżowych co około 100–120 cm, wieszaki zaś co 75 cm.

Jakość i estetyka sufitu są zależne od umiejętności i solidności wykonawcy. Dobrze jest wybrać do realizacji zespół, który specjalizuje się w instalacjach z g-k i wie, w jaki sposób osiągnąć założone cele zarówno estetyczne, jak i konstrukcyjne oraz funkcjonalne.