Charakterystyka bram sekcyjnych bocznych

Drzwi wjazdowe do garażu muszą być na tyle solidne, aby dobrze chroniły, nieraz bardzo drogie, stojące w nim samochody. Nie znaczy to jednak, że muszą to być toporne wrota, okute żelaznymi, grubymi sztabami i zamykane na potężne rygle, zasuwy i kłódki. Dzisiejsze bramy garażowe muszą dobrze chronić naszą własność, ale też powinny być funkcjonalne, estetycznie wyglądające i nie powinny zajmować cennej przestrzeni garażowej. Nie zawsze wchodzimy do garażu po to, aby wyprowadzić z niego samochód; czasem wybieramy się do niego, by coś tam naprawić, albo zabrać z niego jakąś przechowywaną tam rzecz. Jak wejść do garażu bez całkowitego otwierania bramy lub bez instalowania w nim jakichś bocznych, dodatkowych drzwi? Bardzo wygodnym rozwiązaniem są tutaj sekcyjne bramy boczne.

Charakterystyka bram sekcyjnych bocznych

Jak zbudowane są i jak działają bramy sekcyjne boczne?

Zasadę działania sekcyjnych bram bocznych wyjaśniają nam pracownicy firmy RAPI-Bramy Garażowe z Warszawy. Bramy takie składają się z kilku segmentów ustawionych pionowo i przesuwanych w poziomie na jedną lub obie boczne ściany garażu. Umożliwiają to specjalne prowadnice i odpowiedni system rolek. Segmenty takie można montować w otworach o różnych wielkościach w zakresie od 3,5 m wysokości do 12 m szerokości, a także w nietypowych otworach o zupełnie innych rozmiarach. Bramy takie mogą mieć elektryczny napęd, lecz z uwagi na lekkość ich przesuwu można je bez wysiłku zmykać i otwierać ręcznie. Poszczególne sekcje bramy to aluminiowe, lekkie panele wypełnione pianką poliuretanową. Są one prowadzone w zaokrąglonych przy bokach garażu szynach, a ich góra jest zawieszona na stabilnych, podwójnych rolkach bieżnych. Specjalnie zaprojektowane zawiasy oraz łączenia zawiasów zapobiegają przypadkowemu przytrzaśnięciu palców. Bramy mogą być wyposażone w przeciążeniowy mechanizm zabezpieczający, który natychmiast zatrzymuje bramę wtedy, gdy natrafi na opór, co chroni nasze samochody lub inne mienie przed uszkodzeniem.

Zalety bram sekcyjnych bocznych

Sekcyjne bramy boczne łączą w sobie zalety bram uchylnych i bram sekcyjnych górnych, gdyż nie zabierają one powierzchni podsufitowej, a jednocześnie żadne elementy takiej bramy nie wysuwają się do przodu. Aby dostać się do wnętrza garażu, wystarczy odsunąć jedynie bramę w niewielkim zakresie i można wtedy wygodnie, w ciągu krótkiej chwili wprowadzić do niego rower lub stamtąd zabrać sprzęt ogrodniczy. Przy tej bramie można w bardziej racjonalny sposób zagospodarować przestrzeń podsufitową; można tam umieścić swobodnie np. deskę surfingową lub inne długie przedmioty. Produkowane w różnej kolorystyce i różnych wzorach mogą stanowić doskonały element dekoracyjny naszego domostwa.